Dimecres 15 de març a les 19h: Llegim-ciència-ficció A càrrec de Marta Martínez i Yolanda Rodríguez, sòcies d'Aster Trobades on posarem en comú les nostres impressions i opinions sobre la novel·la llegida: "El silencio de las estrellas", de'n Miguel A. Pérez Oca. És de l'any 2018 i té 91 pàgines. Per seguir informats del tema uniu-vos al canal #llegim-ciència-ficció |
Dijous 16 de març a les 19h: Passejant per la Lluna (Presencial i seguiment online) A càrrec de Pere Closas, soci d'Aster Mitjan s. XVII. Repàs del plan inicial de nomenclatura lunar de Giovanni Riccioli Comparació amb altres mapes contemporanis. Repàs dels noms de Riccioli que s’han conservat. Ens limitarem a revisar els noms de l’edat antiga. Aprofitarem per identificar alguns d’aquests noms en fotografies publicades pels companys astrofotògrafs |
D´acord amb l´article 31 dels Estatuts d´ASTER, us informem de la convocatoria de Assemblea General Ordinària a celebrar el proper dissabte dia 18 de març de 2023 a les 18.00 hores |
Dimarts 21 de març a les 19h Astrofotografia (Online i seguiment presencial) A càrrec de José Muñoz, soci d'Aster Reunió informal, al estil de les trobades que es realitzaven cada dimarts al local, on s'ensenyen i es comenten les fotos realitzades, es pregunten dubtes, es comenta l'actualitat, i es passa una bona estona parlant d'astronomia. |
Dimecres 22 de març de les 18h15 a les 20h: Visita Geociéncies Barcelona (Centre Geociències de Barcelona – CSIC) Ens atendrà en Santi Giralt, soci d'Aster i director del centre. La visita mostrarà una panoràmica general de l'activitat que es fa en el centre, i en l'explicació i presentació detallada d'algun dels instruments: el sismòmetre, l'equip de Raman, l'espectròmetre alfa i el magnetòmetre. Donades les limitacions d'espai el nombre de visitants s'ha de limitar a 20 persones. Els socis interessats us heu d'apuntar. Si es supera aquest nombre de persones interessades s'obrirà una llista d'espera i, eventualment, es podria pensar en una repetició de la visita. Lloc: Geociéncies Barcelona (GEO3BCN-CSIC), Antic Centre de Recerca en Ciències de la Terra - CSIC Campus Diagonal de la Universitat de Barcelona. |
Dissabte 25 de març- Sortida d'observació de cel profund a L'Ordal Com sempre, la sortida està condicionada per la meteorologia. Mireu la web abans de sortir. Lloc de trobada: Diagonal cantonada John M. Keynes 18h15, o directament a L'Ordal per estar a les 19h00 (Si algú no sap com anar-hi, aquí hi ha la guia: https://www.aster.cat/ca/documentacio/llocsobservacio.html |